blog

Ajwar z dyni

0609.2012
Ajwar z dyni
title wydrukuj
img
  • Dynia – najlepsza będzie dynia makaronowa, ale można użyć również zwykłej dyni. Ilość dyni w stosunku do papryki powinna być przed upieczeniem objętościowo (nie wagowo) mniej więcej 1:1, ale to zależy od osobisty preferencji.
  • Papryka słodka – 2 szt.
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 mała papryczka chili (opcjonalnie – zależy jak ostry wywar chcecie przygotować; na początek lepiej ostrożnie, żeby nie zabić całkowicie smaku dyni)
  • Oliwa, ocet balsamiczny
  • Sól, pieprz do smaku

Ajwar pochodzi z kuchni serbskiej i jest popularny głównie na Bałkanach. Oryginalny, domowy ajwar wykonywany jest z bakłażanów i pieczonej papryki, ale w naszym, ulubionym, zastępujemy bakłażany dynią, szczególnie kiedy sezon na dynie w pełni. Taki ajvar to również dobry sposób na wykorzystanie nadwyżek dyni, jakie pozostają po przygotowywaniu innych potraw. Dynia nadaje ajvarowi lekko kremowy, słodkawy posmak, który doskonale współgra z goryczką pieczonej papryki.

Przygotowanie:

Dynię kroimy na mniejsze kawałki i wkładamy razem ze skórą do rozgrzanego do 200 stopni piekarnika na około 45 min. Pod koniec pieczenia sprawdzamy widelcem twardość – dynia powinna być miękka, ale się nie rozpadać. Dynię wyjmujemy z piekarnika, czekamy chwilę aż trochę wystygnie, usuwamy skórkę, a następnie miksujemy w blenderze . Papryki myjemy, wycieramy i w całości wkładamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy, aż skórka na papryce dobrze się przypiecze za wszystkich stron. Paprykę wyjmujemy ostrożnie z piekarnika i przekładamy do foliowej torebki, którą szczelnie zakręcamy. Zostawiamy paprykę w torebce na ok. 20 minut, dzięki temu skórka będzie łatwiej odchodzić. Następnie zdejmujemy skórkę z papryki wrzucamy do blendera i miksujemy razem z dynią. Na rozgrzany olej wrzucamy wyciśnięty czosnek i kiedy zacznie dobrze skwierczeć dodajemy zmiksowaną dynię i paprykę. Dusimy, żeby odparować nadmiar wody, a następnie doprawiamy odrobiną octu balsamicznego, solą i pieprzem. Tak przygotowana pasta nadaje się do włożenia do słoików i zapeklowania (tak jak ogórki lub grzybki marynowane). Dzięki temu można ją smakować w kilka miesięcy po przygotowaniu, ale mówiąc szczerze u nas się to nigdy nie zdarzyło, bo zawsze znikała po kilku dniach. Ajwar jest doskonały jako pasta do pieczywa, dodatek do sosów lub jako pasta do maczania świeżo pokrojonych surowych warzyw.