blog

Chleb z kaszy gryczanej

1105.2016
Chleb z kaszy gryczanej
title wydrukuj
img
  • 500 g kaszy gryczanej niepalonej – najlepiej eko
  • 2-3 łyżeczki soli
  • 2 łyżki czarnuszki
  • 1 łyżka suszonego tymianku
  • 3-4 łyżki łuskanego słonecznika
  • 3 łyżki mielonego lnu. 

W Internecie krąży od jakiegoś czasu przepis na chleb z kaszy gryczanej. Krąży sobie w różnych wersjach, bo tylko wyobraźnia pasjonatów domowego kucharzenia stanowi tu jakieś ograniczenie. Może nie jest to jeszcze ogólnonarodowa dyskusja na temat dowcipów Macieja Stuhra, ale przepisy na domowe, gryczane chlebki zataczają coraz szersze kręgi. Piszą o nich bezglutenowcy, zwolennicy kuchni paleo, czy po prostu miłośnicy domowego chleba. Postanowiliśmy do tej dyskusji również się włączyć.

Bo temat jest naprawdę ciekawy. Czy da się zrobić dobry chleb bez drożdży, bez zakwasu i bez mąki? I jak chlebek taki będzie smakował? Na początek mieliśmy ochotę wypróbować wersję jak najbardziej ascetyczną, bez żadnych dodatków – po prostu kasza, sól i woda. W trakcie przygotowywanie ręka nam jednak zadrżała i dusza eksperymentatorów zawyła cichutko, acz przejmująco. Starając się zatem nie oddalić się zbyt daleko od chlebowo-gryczanej ortodoksji (ciągle żadnych drożdży i żadnej mąki), dodaliśmy do naszego chlebka trochę tymianku i naszej ulubionej czarnuszki, a jego wierzch posypaliśmy mielonym lnem i ziarenkami słonecznika. 

Efekt przeszedł nasze oczekiwania. Chlebek jest naprawdę znakomity. Ma pyszną chlebową skórkę i choć daje się wyczuć smak gryki (co nam wcale, ale to wcale nie przeszkadza), ma się wrażenie, że je się „normalne”, swojskie pieczywo. No i jeszcze ten smak i aromat czarnuszki … Polecamy!

Przygotowanie:

Płuczemy dokładnie (nieugotowaną!) kaszę w leniej wodzie. Następnie zalewamy kaszę wodą i zostawiamy na noc, żeby namokła. Rano płuczemy kaszę ponownie i zalewamy nową wodą. Odstawiamy na kilka godzin. Namoczoną kaszę (powinna się trochę lepić) miksujemy z odrobiną wody, w której się namaczała, dodajemy sól, tymianek, czarnuszkę i dokładnie mieszamy. Przekładamy do rynienki do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia, posypujemy mielonym lnem i ziarnami słonecznika, a następnie wkładamy do piekarnika rozgrzanego do ok. 160 stopni. Pieczemy ok. 40-50 minut. Można potem chlebek jeszcze zostawić w piekarniku przy uchylonych drzwiczkach. Kiedy chlebek wystygnie, wyjmujemy z rynienki i delikatnie zdejmujemy papier do pieczenia.