blog

Domowe ogórki kiszone

2608.2017
Domowe ogórki kiszone
title wydrukuj
img

(na ok. 3 litrowy słój)

  • Ok. ½ kg małych, jędrnych, umytych ogórków gruntowych
  • 3-4 ząbki czosnku
  • 3-4 liście laurowe
  • Kilka ziarenek ziela angielskiego
  • Świeży kwiat kopru
  • Kawałek świeżego chrzanu
  • Łyżeczka czarnego pieprzu w ziarnkach
  • 1 łyżka soli

Nadchodzi najlepszy czas na kiszenie ogórków. Gruntowe ogórki są już w bardzo atrakcyjnej cenie i ciągle można je kupić małe, jędrne i soczyste. Cóż więc lepszego można zrobić w leniwe sobotnie popołudnie, niż ukisić sobie trochę ogórków. Doskonale będą potem nam smakować do wrześniowych obiadów, jedzonych na tarasie w blasku już coraz (niestety) mniej grzejącego słońca.

Kiszenie własnych ogórków ma także tę zaletę, że można je dopasować do naszego smaku. Podany poniżej przepis jest przepisem podstawowym, ale można go również podkręcić na kilka sposobów. Wystarczy na przykład dodać 1-2 papryczki chilli, a wyjdzie nam ogórek kiszony na ostro. Jeżeli do tego dodamy jeszcze kilka plasterków świeżego imbiru, kilka kawałków korzenia kurkumy i łyżeczkę kminu rzymskiego, nasz kiszeniak nabierze nieco orientalnego sznytu. Dobrym pomysłem jest także dodanie łyżeczki nasion kopru włoskiego, który doskonale wspomaga trawienie. Słowem możemy eksperymentować, ile wlezie. A jeśli nie mamy na takie zabawy ochoty, zawsze można kupić w naszym sklepie ogórki marki Spiżarnia.

Przygotowanie:

Ogórki układamy w słoju na przemian z liśćmi laurowymi, czosnkiem, kwiatem kopru, korzeniem chrzanu, zielem angielskim i pieprzem. Całość zalewamy ciepłą, przegotowaną wodę, w której uprzednio rozpuściliśmy sól. Na wierzchu kładziemy coś, co przygniecie ogórki i spowoduje, że nie będą pływały po powierzchni. Unikamy przedmiotów metalowych, bo mogą wejść w reakcję z kwaśnym odczynem zalewy. Słój przykrywamy, ale nie zakręcamy, aby umożliwić dostęp powietrza do kiszonki. Odstawiamy na 5-7 dni, poruszając delikatnie codziennie słoikiem, żeby zalewa się wymieszała.