blog

Herbatka na niepogodę 3.0

2211.2017
Herbatka na niepogodę 3.0
title wydrukuj
img

(ilości zależą od wielkości słoiczka):

  • Świeży korzeń imbiru
  • Cytryna
  • Garść suszonych malin
  • 1-2 łyżeczki świeżo tartego cynamonu
  • Miód lipowy (polecamy nasz miód lipowy Spiżarnia)

Wygląda na to, że jesteśmy trochę jak Bill Gates. Nie, nie tak bogaci, ale podobnie jak twórca Microsoft lubimy czasem up-gradować. Dzisiaj zrobiliśmy sobie up-grade naszej wielokrotnie sprawdzonej herbatki na niepogodę. W jesienne zimnice próbowaliśmy jej już w różnych wersjach. Bez dodatków, z naszym syropem z czarnego bzu i syropem z malin. Dzisiejsza wersja zawiera suszone owoce maliny dodane do podstawowych składników herbatki. Kiedy się tak nasączą sokiem z cytryny i imbiru i kiedy nabiorą słodkości od naszego miodu lipowego smakują znakomicie. Polecamy naszą nową wersję herbatki dla wszystkich zziębniętych, zakatarzonych i zagrypionych. Uwaga! W przeciwieństwie do programów komputerowych, nasza herbatka nie zawiera wirusów, ale pomaga sobie z nimi radzić. 

Przygotowanie:

Korzeń imbiru obrać i posiekać w cienkie płatki. Cytryny dokładnie umyć, wyparzyć, osuszyć i pokroić w cienkie plasterki. Układać na przemian, dosyć ściśle, ale niekoniecznie ugniatać. Po ułożeniu każdej warstwy dolać kilka łyżeczek miodu, posypać cynamonem i suszonymi malinami. Najprościej stosować miód akacjowy, bo ten najdłużej utrzymuje się w formie płynnej. Inne miody pasieczne raczej będą miały już formę stałą, bo taka już ich natura. Uwaga: miód produkowany przemysłowo (zawsze płynny i nigdy nie scukrzający się) to niewiele więcej niż ładnie pachnąca woda z cukrem, więc stanowczo odradzamy. Najlepiej wykorzystać miód lipowy, wtedy jednak trzeba go doprowadzić do stanu płynnego przez włożenie słoiczka do ciepłej, ale nie gorącej, wody na noc.

Tak przygotowaną miksturę zakręcamy i wkładamy do lodówki na minimum 12 godzin. Potem jest już gotowa do użycia. Wystarczy dodać łyżkę naszej "herbatki" do gorącej wody lub i już! Warto przy tym pamiętać, żeby woda, do której dodajemy naszej mikstury nie była cieplejsza niż 40 stopni, w przeciwnym razie zniszczymy wszystko co w miodzie najlepsze i najzdrowsze. Przed zalaniem wodą, do kubka wlewamy nie tylko powstały z przemieszania składników syrop, ale także kawałki cytryn, malin i imbiru. Cytryny wciskamy łyżeczką z resztek soku, a imbir i maliny po prostu wyjadamy.