blog

Krem z dyni i grillowanej papryki

2609.2018
Krem z dyni i grillowanej papryki
title wydrukuj
img
  • 1 średnia dynia
  • 3 czerwone papryki słodkie
  • 1 mała papryczka czerwona ostra
  • Oliwa
  • Ok. 2 litrów bulionu warzywnego
  • ½ łyżeczki curry
  • 1 łyżeczka cukru brązowego
  • Sól, pieprz do smaku

Zawsze przemawiała do nas idea kuchni sezonowej i lokalnej.  Szczególnie jesienią, kiedy nasze targowiska zakwitają obfitością warzyw i owoców, kto by tam tęsknił za najpyszniejszym nawet jedzeniem z importu. Szczególnie, że kupując lokalne, sezonowe produkty mamy pewność, że nie podróżowały zbyt daleko, nie były zatem traktowane kilogramami środków konserwujących. Dodatkowo, mieszkamy blisko gospodarstwa rolnego, które w małym sklepiku sprzedaje swoje produkty, najczęściej zebrane  prosto z pola. Można więc powiedzieć, że dostęp do lokalnych i sezonowych produktów mamy wyjątkowo prosty.

Po wczorajszych eksperymentach z zapiekaną dynią, wykorzystaliśmy resztę kupionej i upieczonej dyni do sporządzenia pysznej zupy-kremu. A ponieważ temperatury już niezbyt wysokie, do dyni dodaliśmy na rozgrzewkę trochę grillowanej słodkiej i ostrej papryki. Oprócz działania rozgrzewającego, taki wariant kremu z dyni ma także piękny pomarańczowo-czerwony kolor. Zwłaszcza, że wykorzystaliśmy dynię Uschiki Kuri z wyspy Hokkaido, która sama w sobie jest intensywnie pomarańczowa.

Przygotowanie:

Dynie kroimy wzdłuż wraz ze skórą na ćwiartki. Ostrym nożem usuwamy gniazda nasienne. Skrapiamy oliwą, posypujemy solą i pieprzem , a następnie rozkładamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do ok. 170 stopni. Pieczemy, aż będzie zupełnie miękka (ok. 30 minut). Wyjmujemy z piekarnika, wystudzamy i miksujemy dokładnie z bulionem warzywnym. Bulionu dodajemy tylko tyle, aby uzyskać ulubioną przez nas konsystencję zupy.

Pieczemy papryki (te słodkie i tę ostrą) w rozgrzanym do ok. 180 stopni piekarniku z włączonym nawiewem, aż skórka dobrze się przypiecze ze wszystkich stron. Papryki wyjmujemy ostrożnie z piekarnika i przekładamy do foliowej torebki, którą szczelnie zakręcamy. Zostawiamy paprykę w torebce na ok. 20 minut, dzięki temu skórka będzie łatwiej odchodzić . Następnie zdejmujemy skórkę z papryki, kroimy ją w paski i miksujemy z dyniowym kremem, dodając ewentualnie bulion, jeśli uznamy, że krem jest zbyt gęsty.

Całość, mieszamy i podgrzewamy. Doprawiamy solą, cukrem, curry i pieprzem do smaku.