blog

Surówka z czarnej rzepy z olejem konopnym

1401.2017
Surówka z czarnej rzepy z olejem konopnym
title wydrukuj
img

1 spora czarna rzepa

2 łyżki oleju konopnego

Odrobina soli himalajskiej

Łuskane ziarenka konopi do posypania surówki

Natka pietruszki

Święta już za nami i najwyższy czas zacząć nieco bardziej skrupulatnie przyglądać się, co tam pojawia się na naszym talerzu. Tym bardziej, że chyba właśnie zaczyna się czas realizacji postanowień noworocznych, a więc – wiadomo – jemy tylko zdrowo, lekko i dietetycznie. 

Ale nie znaczy to wcale, że po świątecznych kulinarnych ekscesach nasze posiłki muszą smakować, jak dojrzewająca w styczniowym słońcu Jutlandii stara tektura. Najlepszym przykładem takiej zdrowej, ale równocześnie smacznej przekąski jest surówka z czarnej rzepy z olejem konopnym. To pyszne warzywo wykorzystujemy w naszej kuchni już od dawna i niezmiennie nam smakuje. Piekliśmy już chleb za czarną rzepą, robiliśmy surówkę z czarnej rzepy z olejem z orzechów włoskich i czarną rzepę z tandori masala. Dzisiaj objadaliśmy się do obiadu surówką z czarnej rzepy z olejem konopnym.

Do oleju konopnego przekonał nas pewien sympatyczny właściciel sklepu z konopnymi przysmakami na ulicy Ruskiej we Wrocławiu. Od razu spieszymy uspokoić co niektóre służby, że sklep jest jak najbardziej legalny i sprzedaje jedynie produkty z konopi pozbawione wiadomych substancji. Wybór produktów za to ma niezwykle szeroki. Tam to nabyliśmy dwie, pękate butelki oleju konopnego, kilka paczek konopnych ziarenek oraz pyszną konopną herbatkę na uspokojenie (gdyby coś nas niespodziewanie wkurzyło, o co wcale w dzisiejszych czasach nietrudno). 

Dlaczego warto stosować olej konopny? Odpowiedź jest prosta. Ma on nie tylko bardzo wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, ale również mnóstwo innych cennych składników odżywczych, takie jak: witamina E, A, B, K, a także wapń, cynk, fosfor i magnez. Poza tym olej ten ma bardzo ciekawy ziołowy posmak, który można dodatkowo wzmocnić posypując surówkę łuskanymi ziarenkami konopi.

Przygotowanie:

Rzepę myjemy dokładnie i obieramy, a następnie trzemy na tarce o grubych oczkach. Solimy do smaku i mieszamy z olejem. Ostawiamy na 10 minut. Posypujemy ziarenkami konopi i przybieramy natką.