blog

Tarta z rabarbarem i malinami

1207.2014
Tarta z rabarbarem i malinami
title wydrukuj
img

Ciasto:

  • 1 żółtko jajka
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • ½ szklanki mąki krupczatki
  • ¼  kostki masła
  • 1 cukier waniliowy
  • Odrobina soli

A do ciasta:

  • 7-8 łodyg rabarbaru
  • ½ kg malin
  • Cukier trzcinowy do smaku

Lipcowe niebo zaciągnęło się na kolor sino-stalowy i polała się woda. Nieomylny to znak, że mamy wakacje. Ten deszczowy dzień wykorzystujemy do wakacyjnych przygotowań właśnie, bo już niedługo zanurzać będziemy całą naszą okazałość w słonych wodach ciepłego Adriatyku. Zanim jednak ścigać będziemy się z morskimi żółwiami, płoszyć ławice kolorowych rybek i – oczywista oczywistość – kosztować lokalnej kuchni, postanowiliśmy pożegnać się z rabarbarem.

Kiedy wrócimy już z naszych peregrynacji do sierpniowych chłodnych wieczorów, mglistych poranków i pozostałych zalet klimatu umiarkowanego, może okazać się bowiem, że sezon na rabarbar się skończy. Oczywiście, można rabarbar zamrozić, można podsmażyć go z cukrem i zawekować, ale staramy się być wierni zasadzie, aby jak najwięcej składników naszego kucharzenia stanowiły produkty sezonowe. A przecież w sierpniu pojawi się tyle dobrych warzyw i owoców, że na biedny rabarbar może już nie być miejsca.

Z rabarbarem żegnamy się zatem, z jego cierpkością wykręcającą zęby, z jego warzywno-metalicznym posmakiem. Żegnamy się z rabarbarem w towarzystwie malin, które wraz nim posłużyły nam do przyrządzenia słodko-kwaśnej tarty. Maliny towarzyszą naszemu rabarbarowi nie tylko dla smaku i koloru, ale także dzięki odległej asocjacji z przypadkowo zasłyszaną rozmową dwóch amerykańskich turystów, którzy w jednej z naszych ulubionych kawiarni wpatrywali się intensywnie w malinowo-rabarbarową tartę, próbują odgadnąć, co to za dziwny owoc zdobi upatrzony przez nich deser. Wreszcie po chwili namysłu i konsultacjach on-line przy pomocy iphona jeden z nich wykrzyknął do swego towarzysza: „Look, this is raspberries and rhubarb!”. Ten soczysty dźwięk głębokiego wibrującego „r” prosto ze Środkowego Zachodu, tak bardzo utkwił nam w pamięci, że połączenie malin z rabarbarem wydaje nam się teraz zupełnie naturalne.

Przygotowanie:

Roztapiamy i wystudzamy masło. Mieszamy mąkę, żółtko jajka, roztopione masło, cukier waniliowy i szczyptę soli. Ciasto wyrabiamy dokładnie z dodatkiem kilku łyżek  zimnej wody. Jeśli jest zbyt miękkie dodajemy jeszcze odrobinę mąki. Wyrobione ciastko wstawiamy do lodówki na ok. godziny. Ciasto formujemy w cienki placek i wykładamy nim posmarowaną formę do tarty. Ciasto dobrze ugniatamy, aby jego grubość była wszędzie mniej więcej taka sama. Ciasto nakłuwamy widelcem na całej powierzchni w wkładamy do rozgrzanego do temperatury 170 stopni piekarnika. Pieczemy ok.  20  min., aż ciasto się lekko zarumieni. Wyjmujemy z piekarnika i wystudzamy.

Rabarbar myjemy i kroimy w kostkę. Następnie podsmażamy z 2-3 łyżkami cukru. Kiedy rabarbar zacznie mięknąć dosładzamy do smaku, zdejmujemy z ognia i mieszamy delikatnie z połową malin. Tak przygotowany farsz wykładamy na spód tarty, a na wierzchu układamy pozostałe maliny.  Wkładamy do piekarnika na ok. 25 minut, aż brzegi tarty nabiorą złotego koloru.